X

کیملیک کارت ترکیه چیست؟

02144763438 تلفن تماس:
کیملیک کارت ترکیه چیست؟

صدور کیملیک کارت ترکیه به معنای پذیرفته شدن به عنوان شهروند ترکیه‌ای نبوده و شخص تنها مقیم کشور ترکیه محسوب می‌شود. این کارت برای اقامات بیش از 90 روز در ترکیه الزامی می باشد.

باربری امیرکبیر
باربری امیرکبیر

سفر و مهاجرت به کشور ترکیه شامل قوانین مربوط به کشور ترکیه است. افرادی که قصد سفر توریستی به مدت 90 روز را دارند نیازی به دریافت کیملیک کارت ندارند. شاید این سوال برای شما پیش آمده باشد که کیملیک کارت ترکیه چیست؟ 
اگر شخصی قصد اقامت به مدت یک سال یا بیشتر در خاک ترکیه را داشته باشد، نیاز به کارتی دارد که بتواند اقامت کند. در ادامه درباره کیملیک کارت ترکیه و مزایا و نحوه دریافت کارت اقامت ترکیه، راندوو و کلینیک کارت ترکیه توضیح خواهیم داد. 

تعریف کارت شناسایی ترکیه (kimlik kart)

در زبان ترکی، kimlik به معنای هویت است. حال به تعریف کارت شناسایی ترکیه یا آیدی کارت یا همان کیملیک کارت ترکیه می پردازیم. کیملیک کارت ترکیه که جهت اقامت در مدت زمان مشخصی برای متقاضیان صادر می شود. کارت ترکیه به معنای اقامت موقت در آن کشور است و هرکسی که کارت شناسایی ترکیه داشته باشد نشان دهنده شهروند آن کشور نیست. 
این کارت هویت شخصی فرد مانند: عکس، نام و نام خانوادگی، ملیت، تاریخ تولد و ... وجود دارد. این کارت برای افرادی که قصد اقامت بیش از سه ماه را دارند صادر می گردد. این کارت مانند کارت ملی ایرانی است و هویت شخص را در مدت زمانی که در خاک ترکیه است مشخص می کند. پیش شماره کارت با 99 شروع می شود.
اعتبار این کارت به مدت زمانی که فرد در آن کشور اقامت دارد بستگی دارد. مدت اعتبار آن از 6 ماه تا 2 سال متفاوت است. در پشت کارت نیز محل اقامت و تاریخ صدور و .. درج گردیده است.

روش‌های دریافت کیملیک کارت ترکیه

دریافت اقامت توریستی و ثبت شرکت در کشور ترکیه از مهمترین روش‌های دریافت کیملیک ترکیه هستند. ویزای سرمایه‌گذاری و ثبت شرکت به شما این امکان را می‌دهد تا در این کشور مشغول به کار شده و مجوز اقامت در ترکیه را دریافت کنید.
با این حال آسان‌ترین روش، اقدام به دریافت اقامت توریستی است. برای این منظور متقاضی به محض ورود به کشور ترکیه ملزم به اجاره یک واحدآپارتمان است. پس از اجاره کردن خانه، شخص این امکان را دارد تا با تهیه مدارک لازم جهت دریافت کیملیک کارت ترکیه اقدام کند.
اخذ کارت کیملیک به قانونی و رسمی بودن اجاره‌نامه بستگی دارد؛ در صورتی که اجاره نامه ملک به صورت رسمی در دفاتر «نوتر» به ثبت نرسیده باشد، صدور کارت با مشکل مواجه می‌شود.

مراحل گرفتن کیملیک کارت ترکیه

برای دریافت کیملیک کارت ترکیه یکی از روش های سرمایه گذاری یا اجاره ملک و .... را انتخاب کنید. روش سرمایه گذاری یا ثبت شرکت یکی از راه هایی که می توان کیملیک کارت ترکیه را دریافت کرد. ولی آسان ترین راه همان اجاره ملک و روش توریستی است. پس از اجاره ملک باید به روش زیر اقداک کرده و مراحل گرفتن کیملیک کارت ترکیه را طی نمایید.

 1. رفتن به سایت اداره امنیت کشور ترکیه و تکمیل فرم. بعد از تکمیل فرم یک نوبت برای فرد متقاضی رزرو می شود. این رزرو یک الی 3 ماه زمان می برد. 
 2. باید به نزدیک ترین اداره مالیات محل سکونت خود بروند. یک شماره سریال یازده رقمی یا کد مالیاتی دریافت کنند.
 3. برای دریافت کیملیک کارت ترکیه اصل اجاره نامه و کپی آن از الزامات است. پس باید به دفتر اسناد رسمی یا نوتر بروند و اجاره نامه خود را ثبت کنند. بعد ثبت اسناد آنها مهر می شوند.
 4.  با دریافت نوبت به شعبه مشخص شده می روید. منتظر تایید اداره مهاجرت می مانید. نکته مهم حتما از ارائه مدارک خود رسید دریافت نمایید. در صورت تایید از طرف اداره مهاجرت، کیملیک کارت ترکیه توسط اداره پست ارسال می گردد.
 5. افرادی که قصد اقامت دارند، طبق قوانین کشور ترکیه باید خو و اعضای خانواده را بیمه کنند. 


هزینه دریافت کیملیک کارت ترکیه

هر فرد و اعضای خانواده باید به صورت مجزا کیملیک کارت دریافت کنند. هزینه دریافت کیملیک کارت ترکیه برای هر شخص به طور مجزا پرداخت می شود. این هزینه با واحد پول ترکیه که لیر است پرداخت می شود. هزینه دیگر بابت آی دی کارت ترکیه، هزینه نوتر کردن یا ثبت مهر در دفتر اسناد رسمی است. هزینه نوتر کردن بستگی به مبلغ اجاره نامه دارد. علاوه بر این هزینه ای هم باید بابت بیمه و حق خاک کشور ترکیه پرداخت کنند.

مزایای کیملیک کارت ترکیه

داشتن کیملیک کارت ترکیه اقامت در کشور ترکیه را آسان می کند. از مزایای کیملیک کارت ترکیه مواردی است که در ادامه به برخی از آنها اشاره خواهیم کرد.

 • امکان خرید خانه
 • امکان خرید خودرو
 • اجازه ثبت نام فرزندان در مدرسه
 • اجازه شرکت در کلاس های آموزشی
 • داشتن حساب بانکی
 • پرداخت قبوض آب، برق، مالیات و ...
 •  استفاده از کلینیک های درمانی و پزشکی  

گم کردن ودرخواست صدور کیملیک کارت 

در صورت گم کردن و درخواست صدور کیملیک کارت موارد زیر را به درستی انجام دهید.
در صورت گم کردن به اداه پلیس ترکیه رفته و اعلام دزدی نمایید. در صورت اعلام مفقودی، صدور مجدد کارت ممکن است به تاخیر بیافتد.

 • به اداره نفوس محل سکونت خود رفته و محل اقامت خود را ثبت کنید.
 • برای ثبت کپی کارت کیملیک خود و اعضای خانواده و سند ملک نیاز است.
 • بعد از ثبت آدرس محا اقامت و ملک مسکونی برگه ای به شما تحویل داده خواهد شد.
 • برگه تایید شده به همراه کپی پاسپورت خود و اعضای خانواده به همراه یک قطعه عکس به اداره مهاجرت تحویل دهید.
 • هزینه ای جهت صدور مجدد کارت کیملیک پرداخت می کنید.

این پروسه حدود یک ماه جهت صدور مجدد و ارسال به اداره پست به طول می انجامد.

دیگر خدمات و مقالات مرتبط:

ارسال بار به ترکیهامتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید